nyheter

2004-04-26: Vinst och nytt varvrekord!
 
Resultat: 1:a, 104 varv, 3tim 00min 57,541sek. Bästa varv: 1:09.930 (130,245 km/h)
Det blev vinst direkt för Mälarverken Racing i årets första SLC Endurance 3h! Efter ett race med många safety car-perioder, bra teamarbete och en avslutande klappjakt in i mål stod vi som segrare, och på köpet satte jag nytt varvrekord för SLC Endurance.
Tidsträningen i lördags morse började på fuktig bana och var nästan en hel timme lång eftersom SLC-serien denna helg inte skulle innehålla någon friträning på fredagen. Vi delade upp passet inom MV Racing och började med ett par korta körpass var. Med ca 10 minuter kvar åkte jag ut på banan med order om att sätta ett snabbt varv och sedan komma in för att lämna över till Håkan. 1:10.24 blev det, men ingen riktig temp i framdäcken och därmed lite svårt både att få stopp på bilen och grepp i framvagnen. Det räckte ändå till pole position med en sekunds marginal och jag gick in direkt och lämnade över bilen till Håkan. 
1:10.24 på upptorkande bana. Foto J. Christensen.
Det snabba varvet ströks sedan efter kvalet, då teamet tilldömdes straff för omkörning under gulflagg, men vi fick ändå 4:e startruta, baserat på ett bra varv som Mårten satte tidigare i passet. Synd att bli av med pole position förstås, men 4:e plats är ett fullt godkänt utgångsläge inför ett tretimmarslopp.
Inför racet klurade vi på alla tänkbara scenarion och kom fram till att Mårten skulle starta loppet och hänga på täten direkt. Thed Björk hade kvalat in Team Spaldings fd DTM-BMW som trea och skulle därmed starta på vår högra sida, men de fick starta sist då de inte ställt upp i line up i tid. Detta skulle ge oss en välkommen tom lucka i innerspåret ner mot Trösen, men på formationsvarvet gick Diners Club upp från sin femte startruta snett bakom oss och tog tredje rutan istället(!). En protest efter målgång hade sannolikt skipat rättvisa OM Diners hade placerat sig, men det fanns ingen anledning eftersom de mycket olyckligt kraschde halvvägs in i loppet (vi hoppas att ni hinner laga bilen till nästa race!).
Starten: Mr Race (BMW) i pole position, Levin Racing (Porsche) tvåa, Diners (Saab) som "stal" tredje startruta på formationsvarvet (kvalade in på femte) och vi i fjärde ruta. Glorias färgglada Porsche och Ravilas blåvita BMW V8, samt ett antal fler team i vänsterledet, blev drabbade liksom vi när större delen av högerledet kröp upp ett snäpp. Foto J. Christensen.
Med Diners Club "borträknade", i alla fall för tillfället med ett sannolikt straff att vänta, låg Mårten bra med i tätklungan, bestående av oss, Mr Race och Levin Racing. Hela fältet drogs ut som en ringlande orm och tempot var som alltid högt de inledande varven. Ganska tidigt fick ett ekipage längre ner i fältet driftstopp och måste bärgas, med safety car som följd, och vi passade på göra vårt första av fyra obligatoriska förarbyten. Jag kom ut på samma varv i slutet av kön bakom safety car. Nästa varv gick större delen av fältet in för förarbyte också, så då gick vi upp som tredje bil istället bakom safety car - taktiken fungerade! Mr Race som låg längst fram bakom safety car hade inte bytt förare ännu så mot dem "ledde" vi med 1-0 i avklarade byten.
Mycket bärgningar i en tävling full av premiärnerver och ej utprovade ekipage. Vår Porsche mullrade lyckligtvis på utan problem. Foto J. Christensen.
Så snart bärgningen var klar och safety car släppt fältet var det nästan omedelbart en olycklig förare som körde av banan efter långa rakan med ny bärgning som följd. Detta upprepades i repris, och då passade vi på att avverka ännu ett obligatoriskt förarbyte. Jag lämnade över ratten till Håkan, som nu kunde hålla bra fart en längre stund, fram till vår enda tankning.
I samband med tankningen gjorde vi tredje bytet och Mårten satte nu iväg med snygg och inspirerad körning, så med knappt 55 minuter kvar hade vi pallplats inom räckhåll. Just då gick safety car ut (igen!) då ett nytt ekipage kört av i Trösen, och vi gjorde vårt fjärde och sista förarbyte. Jag kom ut i kön bakom safety car och teamet gav mig en lägesrapport över radion - full gas gällde.
Sista stintet gick i full fart med Levin Racing i hasorna. Tempot resulterade i varvrekord för SLC Endurance, med 1:09,930. Foto J. Christensen. 
En intensiv period inleddes nu och och trots mycket "trafik" gick det att hålla bra fart. 30 ekipage utspridda över drygt 2500m ger i snitt en bil var 84:e meter... Inom en halvtimme började vi känna segervittring och när Levin Racing, svåraste motståndaren, också i Porsche, gick in för sitt sista förarbyte tog vi över ledningen. Med Levin i hasorna blev det sedan en rolig och spännande jakt mot målflaggen. Vi hade dock övertaget och kunde dryga ut försprånget några tiondelar varv efter varv.
Allra sista biten in i mål blev en lugn resa, då Levin med ca 10 minuter kvar till målflagg ådrog sig straff för omkörning på gulflagg, vilket kostade dem en pallplacering. Vi sänkte tempot något när detta inträffade och kunde gå i mål som vinnare med trygga 59 sekunders marginal till näst bästa ekipage, som var Göteborgs-vännerna Ravila Motorsport från Special Produktion/Klass 3 (grattis till er klassvinst!).
Teamets insatser inför och under loppet skapade möjligheten för Mårten, Håkan och mig att köra hem vinsten. Detta var en riktig teamseger. Foto J. Christensen.
Vår seger var en verklig smakstart för hela Mälarverken Racing, och ett kvitto på en bra laginsats, med allt från förberedelser till strategiska beslut och depåarbete mm. Grymt jobbat killar!
Tre nöjda chaufförer, fr v Mårten, Håkan och undertecknad. Foto J. Christensen.
Slutställning:
Klass 4: MV Racing (1:a tot), Mr Race (3:a tot), Levin
Klass 3: Ravila Motorsport (2:a tot), Morin, X-Racing
Klass 2: Skydda Racing, Flatout Racing, Team Bidab
Klass 1: MH Motorsport, Swede Team Motor, X3M
  
Nu väntar en halvtimmes TV-sändning från loppet, i Viasat Sport. Återkommer om exakta sändningstider, de kommer förstås även upp på Viasat Sports hemsida.
Nästa SLC Endurance 3h går av stapeln den 8 maj på snabba Scandinavian Raceway, Anderstorp. Denna bana är en bra publikbana, så kom gärna och heja på. Till dess kommer vi, precis som alla andra team, att slipa på detaljer och försöka förbättra oss på alla områden.
Avslutningsvis vill jag tacka alla mina sponsorer som ställer upp; utan er inga race. Stort tack!
The will to prepare is as important as the will to win.
Vi ses!
/Carl



partners
Effektiv Expo
CARAN
Micro
Mech-Sure Sweden AB
Philips Automotive Lighting
Calix
Hagmans
Champion
Mobil1
Optima Batteries
Ackert Reklamaktiebolag
Bildelsspecialisten
CRC
Chalmers